Český startupový ekosystém

Každý den mi chodí jedna až dvě pozvánky na nějakou startup akci nebo aktivitu (Startup Weekend, Startup Show, Startup Stay, Startup Camp, Startup Live…). Podívám-li se, kdo stojí za těmito akcemi, jsou to v 90 % případů ti naprosto samí lidé, u kterých se pokaždé ptám, jestli jsou právě oni ti, od koho se učit „jak dělat globální startup“. A to jsou to vůbec nemluvím o vyprávěních „Bartošů a Bártů“, kteří o investování do zahraničních „globálně úspěšných“ projektů rádi a plamenně mluví, ale místo doporučení/rad/nápadů tiše mlčí o efektivitě vlastních investic.

Od chvíle, co jsme se s Arthurem pustili do našeho startupu Druidly, uběhl už nějaký ten pátek. Za tu dobu, co jsme se stali „startupisty“, mě zaujalo značné množství věcí, o které bych se s vámi rád podělil. Když začnete být „startupista“, váš e-mail znají všichni. O tom, co přesně váš produkt dělá, nikdo nemá ani páru, ale všichni vědí, že vás mají zvát na „ty správné akce“.

Narazili jsem na spoustu českých startup aktivit:

Globalstartups.cz (projekt Oldy Neubergera) je z mého pohledu velmi rozumná akce vedená člověkem, který pro celou aktivitu udělal opravdu mnoho. Co je trochu horší je, že kromě samotného informování o tom, co zapojené startupy dělají, se nic dalšího nedozvíte. Chybí tady mentoři a investoři, je to prostě takové „tlachání o startupech“.

Pak je tu node5 (projekt Lukáše Hudečka a Petra Ocáska), který se zaměřuje na podporu startupů a jejich růst. Kluci jsou oba maximálně šikovní, Lukáš má široké zkušenosti ze Skype, pro který dlouho pracoval, Petr naopak z vlastního projektu Streamhosting.cz. Zatím mám pocit, že node5 „něco chybí“, možná jsou to právě ti výše zmiňovaní zahraniční mentoři a investoři, každopádně jim velmi upřímně přeji, aby to „něco“ brzy našli.

Další v řadě je StartupYard, který sice prošel svým už druhým kolem, ale nemám pocit, že by se „něco změnilo“. Pomohl projektům, které měly podle mého názoru stejnou šanci i bez něj, pouze je „obral o čas“ (a možná i procenta, upřímně nevím, jak mají tohle řešeno).

Taky máme Techsquare, Hub Praha, Starcube … Zpět na stromy! V ČR je 30–50 viditelných global startupů. Potřebujeme pro ně tolik akcelerátorů a hubů, když ani jeden z nich nedokáže české projekty napojit na globální investory a mentory? Kde jsou smysluplné rady Romana Staňka, Pavla Doležala a Petra Dejma, lidí jako Obluka a Gritbacha z AVG? Všichni ti současní fungující „startup mentoři“ jsou jen postavičkami na vrcholu „startup hype“.

Byli jsme s Druidly prezentovat na několika startup akcích. Na každé z nich jsme slyšeli jen potlesk a následné otázky ve stylu „Opravdu chce někdo mobilní aplikace místo mobilního webu?“ To je podle mě na X startup eventů dost malý feedback, nemyslíte?

Naproti tomu, akce, kterou pořádala Czech ICT Alliance, tedy Silicon Valley Startup Camp, byla neuvěřitelně přínosná. Mentorovali ji 2 zkušení businessmani z reálného US trhu, chlapíci ostřílení exitem z obrovských firem, které založili, s hromadou kontaktů a s touhou pomoct. To byl kalibr! 3× 30 minut rozhovoru s Alfredem a Chrisem mi dalo víc, než pětiměsíční povídání s kýmkoliv v téhle zemi, od koho jsem žádal feedback.

PS: O Startup Campu brzy napíšu víc v článku pro TyInternety.cz .

Drobné doplnění: Dle vyjádření Michala Illicha pánové Pavel Doležal a Karel Obluk čas od času mentorují ve StartupYardu.

9 komentářů u „Český startupový ekosystém

  1. Petr Ocasek

    Diky za feedback.

    V UK ci v US funguji Angels 25 let. Tady jsou startupy mozna 3 roky a ekosystem kolem startupu tak 1,5 roku. Dej tomu cas. Oboji se zlepsuje, vsichni se uci jako to spravne delat. Napr. jeste porad se nam ozyvaji radobymentori, s tim ze chteji radit startupum a kolik ze jim za to zaplatime :)

    Ad Node5 – jsme spusteni 6 mesicu, z toho tak mesic v bete :) Zatim jsme takovy lepsi co-working, kam chodi par mentoru mesicne a kde je par vzdelavacich/networkingovych akci. Ale uz ted jsou nektere startupy tak spokojene, ze nam sami od sebe nabizi zdarma podil ve firme (vazne). Od zacatku je hlavnim cilem pomahat tymum do sveta, tedy mit i mentory se zkusenostmi ze zahranici (ono tech ceskych, se zkusenostmi s mezinarodnim byznysem je fakt malo, a tech co se chce podelit jeste mene). Do konce roku oznamime dva nove projekty ktere nas priblizi k nasemu cili.

    Ad StartupYard – kdyz se zeptas tech tymu co to absolvovali, tak ti minimalne cast rekne ze bez SY by jejich projekt uz neexistoval nebo skomiral.

    TechSquare a HUB jsou co-workingove a networkingove platformy, ktere urcite maji na trhu sve misto – proste to kazdy dela jinak a tak kazdy pritahuje jine lidi/tymy. Jinak by tam bylo prazdno ne? :)

  2. Petr Šimeček

    Co třeba místo čekání až Staněk/Doležal/Dejml/XYZ přijde za váma, zvednou zadek a pozvat je na oběd. Šance odmítnutí bude korelovat s vaším charisma a kvalitou projektu, na kterém pracujete ⇒ poměrně dobrý barometr.

  3. Jakub Mach

    Node5 vypadá velmi nadějně. Prima lidi, dobré prostředí a energie. Vím, že jsou na začátku, ale co vím, že chystají, tak mohu říct, že jsou správným směrem.

  4. duf Autor příspěvku

    @Petr Šimenek: Já vám Petře rozumím a máte určitě pravdu. Já sám jsem se o tom samozřejmě s některými z výše jmenovaných bavil, protože mám tu výhodu, že je znám z agenturního businessu.

    1. Dostat se k nim jako „cizák“ není úplně snadné.
    2. Myslím, že „propojovat“ právě s takovými lidmi je ten zásadní a nejdůležitější úděl akcelerátorů a inkubátorů.
  5. Rostislav Levkovic

    Cesky startupovy ekosystem spolu s ceskymi mentory stoji za prd ve srovnani se Silicon Valley. Spravne jsem pochopil hlavni myslenku?

    Myslim si, ze se tady nenejde clovek, ktery by s tim nesouhlasil. Ale presne jak napsal Petr Ocasek, Silicon Valley nevzniklo pres nos.

    Jsem ucastnikem dobihajiciho kola StartupYardu a musim rict, ze mi to dalo opravdu hodne. To same si mysli i spousta ostanich ucastniku. A jsem take vdecny za ty mentory, ktere jsme meli. Bylo tam spousta odborniku na urcitou problematiku, ktere jsme nerozumeli. Byli tam i „chlapíci ostřílení exitem z obrovských firem“. Ano mozna ty firmy nejsou tak obrovske jako ty americke ale pro nas v teto fazi nehraje roli zda maji obraty v miliardech korun nebo dolaru.

    Další v řadě je StartupYard, který sice prošel svým už druhým kolem, ale nemám pocit, že by se „něco změnilo“. Pomohl projektům, které měly podle mého názoru stejnou šanci i bez něj, pouze je „obral o čas“ (a možná i procenta, upřímně nevím, jak mají tohle řešeno).

    S tim obranim o cas zasadne nesouhlasim. Tady mluvim za cely nas tym a urcite by se ostatni projekty pridali.


    Kde jsou smysluplné rady Romana Staňka, Pavla Doležala a Petra Dejma, lidí jako Obluka a Gritbacha z AVG?

    Proc Stanek tady nementoruje je spis otazka na nej, vim urcite, ze jsme ho opakovane zvali. Pavel Dolezal u nas nekolikrat byl za coz mu take dekuji.

    Cesky startup ekosystem dela hrstka lidi, je to ztratovy byznys, schaneji na to penize, delaji chyby, uci se tomu jak to delaji v US a jinde.
    Jasne ze zatim nejsou ty vysledky prilis videt ale verim ze uspesnych ceskych startupu bude kazdy rok pribyvat a nektere z nich vzniknou s podporou ceskeho startupoveho ekosystemu.

    Nechapu lidi, jako je autor tohoto clanku, ktere mohou jenom tak nekam plivnout. Proste jdu kolem, koukam ze tam nekdo neco dela, nelibi se mi to, tak tam plivnu. Muzes udelat lepe? Tak sup s tim, stav se tady a porad, nebo vem Stanka a dotahni ho sem. Prijdou ti startup akce jako ztrata casu? Tak tam nechod a je vyreseno.

  6. duf Autor příspěvku

    @Rostislav Zkuste si znova přečíst ten článek. Už první věta vašeho komentáře poměrně jasně ukazuje, že jste myšlenku spíše nepochopil. 1 pořádný akcelerátor fungující jako spojení všech roztříštěných aktivit by dával větší smysl, než několik „polovičních“.

  7. Vojta Roček

    @duf „Dostat se k nim jako „cizák“ není úplně snadné.“

    Tak urcite. Ale od toho tu mame napr. LinkedIn. Podivam se na spolecne zname a necham se od nekoho seznamit. Pokud o kvalite sveho start-upu nedokazu presvedcit ani sve zname, tak bych se na to mohl asi rovnou vy**at no ni?

  8. Rostislav Levkovic

    @duf Asi je to tim, ze cestina neni mym rodnym jazykem. Proto prosim o poukazani na to, kde ve vasem clanku se skryva, dle vasich slov, klicova myslenka "1 pořádný akcelerátor fungující jako spojení všech roztříštěných aktivit by dával větší smysl, než několik „polovičních“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..