Alfred – nejlepší launcher pro OS X

Jste uživatelem Mac OS X? Pak jste si jistě zvykli používat Spotlight, který je něco, co Windowsím systémům stále chybí (pokud ovšem hledáte alternativu na Windows, doporučuji skvělé Launchy, s nímž se i z Windows stává systém použitelný pro produktivní práci). Před poměrně dlouhou dobou jsem však narazil i na zajímavou alternativu Spotlightu, kterou je Alfred.

Používal jsem ho specificky jen pro některé věci, které Spotlight přímo neumí (jedním z takových příkladů je příkaz Sleep, který vaše zařízení prostě a jednoduše uspí bez klikání myší). Pak jsem ale narazil na možnost si po zakoupení tzv. Powerpacku do Alfredu naskriptovat vlastně cokoliv, co snad jenom skriptovat jde. No a vzhledem k tomu, že OS X je systém na Unixové bázi, dají se s tím dělat poměrně divoké věci. Já osobně jsem si postupem času na všech Macovských strojích přemapoval defaultní zkratku CMD+Space na Alfred, a používám výhradně ten.

Pokud se vám nechce cokoliv vymýšlet, existuje knihovna tzv. „workflows“, které se dají najít například na webu Packal. Ty pak jednoduše stáhnete a importujete do Alfreda, čímž se vám otevírají nové možnosti jeho užití.

V případě, že se rozhodnete Packal používat, rozhodně začnete rozšířením Packal Updater. Je to jednoduché workflow, díky kterému jste schopni do budoucna přímo z Alfredu updatovat všechna workflows, která na Packalu stáhnete.

Jedním z mých oblíbených workflows je Spotifious. Po stisknutí klávesy „s“ a Enter se vám objeví možnost přímo vyhledávat a spouštět skladby ze svého Spotify, aniž byste byli nuceni hledat okno samotného Spotify.

Spotifious

Dalším takovým pěkným workflow je Simple Timer. Jednoduše napíšete „timer 5min Uvařit si čaj!“ a Alfred vám to za 5 min zobrazí jako systémovou notifikaci.

Simple Timer

Mohl bych se tu rozepisovat o desítkách dalších workflows, ale nejlepší bude, když si Packal prostě projdete a podívate se. Najdete tam spousty rozšíření pro productivity apps (Pomodoro, Todoist, Things, …), pro vývojáře (PHP interpreter pro Aflred, vyhledávání v dokumentaci Angular.js, …), a v neposlední řadě i naprosto zbytečné kousky kódu, které vám třeba usnadní život či pobaví (Minecraft Server Checker).

Pokud jste v srdci tak trochu geek jako já, a máte rádi efektivitu práce skrze klávesnici, doporučuji vyzkoušet Alfred.

PS: Jak psal nedávno v jednom svém článku Pavel Ungr: „Tenhle článek jsme napsal, protože jsme přesvědčený, že Alfred je super nástroj. Nemám z toho ani korunu a v článku není jediný affiliate odkaz. Jen si přeju, aby se Alfred dále rozvíjel, a tak si ho prosím kupte, ať na to mají peníze. :-)“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..